Смернице за успешно учење

Да би у учењу био успешан/успешна, твој задатак је да учиш.

То значи да све зависи од тебе – од твоје намере да нешто научиш. 🙂

Најпре уз помоћ породице обезбеди:

радно место – најбоље би било да имаш своју собу или бар стално радно место, односно кутак у кући, где ћеш стално учити; просторија треба да је добро осветљена и проветрена;

план рада –заједно са родитељима нацртај, напиши распоред учења код куће. Када, у колико сати, од када до када треба да учиш, када ћеш имати паузу. У почетку ће бити можда тешко, али ако се придржаваш правила, успех је загарантован!

Пример плана рада можете погледати или преузети овде:

УСПЕШНО УЧЕЊЕ ИМА НЕКОЛИКО БИТНИХ ФАЗА:

1.Преглед градива

Прво лекцију детаљно прегледај – прочитај наслове, поднаслове, погледај графиконе и слике, обрати пажњу на истакнута места која су написана великим словима или су подвучена. После прегледа, лекција се чита и учи!

2. Читање градива – сад загреј столицу! 🙂

Концентриши се, уочи битно, користи речнике. На интернету потражи значење речи, прави белешке, подсети се претходног градива, потражи видео на Јутјубу који објашњава градиво које слабије разумеш, подвлачи оловкама у боји (нпр. битно – црвеном, а мање битно – зеленом).

Буди упоран/упорна, јер сваки рад и уложен труд, пре или касније, доводи до успеха. Подвлачење грдива је веома корисно. Тада у глави одвајаш битно од небитног.

Када учиш, најпре прочитај целу лекцију, да схватиш о чему се говори, а онда део по део.

3. Преслишавање – најзначајнији део учења.

Најбоље је да научено препричаш својим речима, немој тежити да градиво научиш напамет од речи до речи (осим када су у питању песмице, године, формуле).

Ако ти неки део није јасан, прочитај га поново и покушај да га објасниш. На време питај учитељицу, наставника или наставницу да ти објасни поново део који ти није јасан, али такође можеш користи интернет код куће.

4. Завршни преглед градива

У овов делу ћеш сазнати да ли си градиво научила/научио добро, да ли разумеш и можеш ли својим речима да га испричаш.

Важно: са учењем треба кренути на време, сваки дан треба научити градиво које сте тог дана у школи учили.

Учење дан или два пред контролни не може и неће дати добре резултате!

Све је то јасно, али како повећати мотивацију за учење?

Ево неких препорука:

• донеси одлуку да ћеш учити,

• весели се кад нешто научиш или положиш (и прослави то са породицом и другарима!),

• сваки напредак пропрати позитивним мислима (и мали напредак је напредак!),

• тражи занимљивости у градиву (оне увек постоје!),

• нису сви други паметнији од тебе, већ боље организовани и имају боље навике и методе учења и сналажења.

Постоје неке ствари које могу да ометују твоје учење, а то су:

• одуговлачење (ако стално говориш „касније ћу учити“, или „од сутра ћу“ и слично),

• коришћење телефона у време када учиш (телефон треба склонити),

• сањарење (ако размишљамо о нечему што није везано за градиво које се учи),

• опуштање (не може се учити и у исто време лежати и одмарати на каучу 🙂 )

Још неколико смерница за крај:

пажљиво слушај наставника на часу;

не одлажи почетак учења играњем игрица на компјутеру, слушањем музике и сл.;

не тражи потпуну тишину док учиш – умерена бука захтева већи мисаони напор и концентрацију пажње, а то је повољно у учењу;

оно што си учио/учила у школи учи истог дана, да спречиш заборављање – такво учење је много лакше и захтева мање напора;

боље је учити један за другим предмете који се међусобно разликују (нпр. између српског и енглеског језика убаци физику, или између физике и математике убаци историју), тако се лакше памти;

редовно уради домаће задатке – увек  прво теже па лакше;

прво учи самостално, а касније можеш и са другарима (постављајте један другом питања, разговарајте о градиву, допуњавајте се …).

СРЕЋНО УЧЕЊЕ! 😀